گزارش نشست تخصصی و مراسم رونمایی به مناسبت روز جهانی افراد با نیازهای ویژه

به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت، از ده عنوان کتاب جدید کودک و نوجوان از مجموعه دارکوب (داستان‌های رده کودک نشر بوی کاغذ) با محوریت داستان‌های کودکان با نیازهای ویژه طی نشست تخصصی با عنوان «جامعه و افراد با نیازهای ویژه» رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم که توسط نشر بوی کاغذ (بوکا) با همکاری گروه روان‌شناسی پژوهشکده اخلاق و تربیت در سالن حکمت واقع در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، آقای دکتر احمد رمضانی مدیر نشر بوی کاغذ ضمن خیرمقدم و خوشآمدگویی به مهمانان بر لزوم همدلی و همگرایی در مشارکت و گسترش جامعه فراگیر تاکید کردند و صحبت‌هایی در خصوص هدف نشست و تلاش نشر بوی کاغذ در این مسیر ارائه شد.

 

جناب آقای پرفسور داریوش فرهود، پدرعلم ژنتیک ایران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران به ایراد سخنرانی پرداختند. دکتر فرهود به نیاز کودکان با نیازهای ویژه به آموزش فراگیر در جامعه و کسب مهارتهای اجتماعی لازم برای تعامل مناسب با پیرامون خود از یک سو، و لزوم شناخت و توجه کودکان عادی با نیازها، توانمندی‌ها و نارسایی‌های این گروه خاص از سوی دیگر اشاره کردند.  به گفته پدر علم ژنتیک ایران، پیش از اقدام به اجرای آموزش فراگیر بهتر است فرهنگ (رفتار با آن که به جز ماست) بین مردم،سیاست‌گذاران و تقسیم‌کنندگان بودجه ایجاد شود. استفاده از پزشکی شخصی (فرد محور) در استعدادیابی و یافتن مهارتهای کودکان با نیازهای ویژه می‌تواند بسیار مؤثر باشد، اگرچه این امر هزینه‌بردار است و طرح آن به تازگی آغاز شده است. با اجرای این طرح می‌توان امکان حضور کودکان با نیازهای ویژه را در جامعۀ عادی و فراگیر فراهم ساخت.

در ادامه، آقای دکتر محسن غفوریان، معاونت سازمان آموزش و پرورش استثنایی، گزارشی از عملکرد سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی در زمینه گسترش آموزش فراگیر ارائه دادند. ایشان خبراز گشایش مدارس پذیرا دادند که مدل و الگویی از مدارس مناسب برای اجرای طرح آموزش فراگیر به شمار می رود. همچنین، آقای دکتر غفوریان به اجرای طرح آموزش در منزل دانش‌آموزان با نیازهای ویژه حسی – حرکتی (در دورۀ ابتدایی) در استان‌های فارس، اصفهان، خراسان رضوی، تهران، بوشهر و لرستان پرداختند و این نوید را دادند که تصاویر زبان اشاره به کتاب فارسی پایه اول ابتدایی اضافه شده و اپلیکیشن زبان اشاره نیز تا پایان سال جاری اجرایی خواهد شد.

با حضور اساتید فرهیخته، رونمایی از ده عنوان کتاب با محوریت کودکان با نیازهای ویژه که به تازگی توسط نشر بوی کاغذ و تحت مجموعه دارکوب منتشر شده است برگزار شد. کتاب‌‌های «ما هشت پا را قرمز می‌کنیم» نوشته استفانی بودن با ترجمه احمد رمضانی؛ «به من نگو استثنایی» نوشته پت توماس و «دوست من ایزابل» نوشته الیزا ولوسون و ترجمه پیوند میهن‌دوست؛ «همینه که هست» و «گاهی» نوشته ربه‌کا الیوت و ترجمه شیرین محمدزاده؛ «وقتی نگرانی‌های من خیلی زیاد می‌شود!» نوشته کاری دان بارون با ترجمه آیناز محمدی‌زاده؛ «خرگوشی با دماغ قرمز» نوشته هلمه هاینه، «من لارا هستم» نوشته فلورانس کادیه، «فیلی با گوش‎های صورتی» نوشته ولف هارانت و «داستان شاهزادۀ عجیب» نوشته زیلکه اشنی با ترجمه امیرفرهنگ نعمتی ویژه گروه سنی کودک و نوجوان با تمرکز بر فرهنگ فراگیرسازی و با هدف کمک در تغییر نگرش مربیان، والدین، دانش‌آموزان و سایر افراد جامعه تهیه و منتشر شده است. در مراسم رونمایی، معرفی مختصری از آثار توسط سرکار خانم پیوند میهن‌دوست ارائه شد.

آقای خسرو منصوریان، مددکار اجتماعی باسابقه و مدیر موسسه توانیاب و احیاء ارزش‌ها، در ادامه به بیان تجربیات گرانقدر خود پرداختند. ایشان که از پیشروان الگوسازی در سازمان‌های مردم نهاد (NGO) در ایران هستند، از تأسیس مؤسسه رعد در سال ۱۳۶۳ سخن گفتند. تغییر کلمه «معلول» به «توانیاب» توسط ایشان در همان زمان انجام گرفت. رعد اکنون در ۲۴ شهر ایران شعبه دارد و از حمایت ملت – به تعبیر آقای منصوریان – که دریایی‌ست خالی‌نشدنی بهره‌مند است. ایشان بر بها دادن به مردم برای جان گرفتن آموزش استثنایی تأکید کردند و صحبت خود را با این جمله به پایان رساندند که «در خیرات از یکدیگر سابقه بگیرید».

در ادامه مراسم، معصومه پورامامعلی دانش‌آموز ناشنوا از مدرسه ناشنوایان دخترانه نیمروز به قصه‌گویی و تصویرسازی از قصه خود پرداختند که با استقبال حاضران در سالن همراه بود.

خانم دکتر زهره قاری، دکترای مطالعات ناشنوایی و پژوهشگر برجسته زبان‌شناسی زبان اشاره ناشنوایان، سخنران بعدی مراسم بودند. ایشان از سال‌ها تجربه و کار خود با نابینایان و ناشنوایان سخن گفتند و بر این نکته تأکید داشتند که افراد با نیازهای ویژه بسیار توانمند و ماهرانه از حس‌های پنجگانه خود استفاده می‌کنند. ایشان به معرفی توانمند‌های ناشنوایان در عرصه‌های مختلف تدریس در دانشگاه، خلبانی، تربیت بدنی، زبانشناسی، هنر پرداختند و از آقای محمدحسین رمضانی که با وجود ناشنوایی در حوزه هوافضا فعالیت دارند و از خانمی ناشنوا که گسترۀ دید وسیعی دارند و در بلوچستان با نیروی انتظامی همکاری می‌کنند یاد کردند. در ادامه صحبت، آقای امیر طهرانی، هنرمند نیمه شنوا و مبدع دوبله فیلم به زبان اشاره به ظرفیت‌های این زبان در حوزه سینما و صدا و سیما پرداختند. ایشان با اشاره به تلاش‌های ده‌ساله خود برای گسترش زبان اشاره در حوزه‌ هنر و استفاده از سینما به عنوان ابررسانه زبان اشاره، همدلی و همراهی مردم برای برطرف کردن نارسایی‌های و مشکلات افراد با نیازهای ویژه را ضروری دانستند.

در پایان، آقای میرپرهام فتاحی از انجمن احیای شنوایی ایران به معرفی فعالیت‎های این انجمن پرداختند و در تایید صحبت‌های سخنرانان قبلی، بر مشارکت پیوسته افراد از خانواده تا جامعه برای دستیابی به نتیجه مطلوب اشاره کردند. مراسم با پذیرایی و گرفتن عکس یادگاری با میهمانان و مترجمان آثار به پایان رسید.

نشر بوی کاغذ از مشارکت و همراهی سرکار خانم دکتر مهرنوش صدیقی ریاست محترم پژوهشکده اخلاق و تربیت و جناب آقای دکتر سید روح‌اله شهابی، مدیر گروه روانشناسی و علم النفس از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، جناب آقایان اسدپور و متقیانی از اساتید باتجربه پژوهشکده کودکان استثنایی، جناب آقای دکتر علی نورزاد استادیار دانشگاه تهران و مدیرعامل انتشارات مهدخت، سرکار خانم سمیرا بهرامی از کانون ناشنوایان ایران که زحمت اجرای زبان اشاره را در طول مراسم برعهده گرفتند، و سرکار خانم آیناز محمدی‌زاده که در تهیه و تنظیم این گزارش همکاری داشتند صمیمانه سپاسگزار است.

 

گزارش تصویری نشست تخصصی و مراسم را اینجا ببینید.

فهرست کتاب‌های جدید دارکوب با محوریت داستان‌های کودکان با نیازهای ویژه را اینجا بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *